Popularne rodzaje wózków widłowych na polskim rynku

Obecnie wózki widłowe to pojazdy, bez których nie mogą funkcjonować magazyny, centra logistyczno-dystrybucyjne oraz wielkopowierzchniowe sklepy czy składy budowlane. Przedstawiamy najpopularniejsze typy wózków widłowych na rynku polskim.

W Polsce zdecydowanie najbardziej popularne są teraz wózki widłowe czołowe, które mogą mieć napęd spalinowy lub elektryczny. Do innych rodzajów pojazdów, które przydają się w firmach, należą wózki wysokiego składowania, wózki do kompletacji poziomej oraz wózki paletowe. Każdy z tych typów ma swoje konkretne zastosowanie i wyróżnia się licznymi zaletami.

Używane wózki widłowe STILL

Wózki widłowe spalinowe i elektryczne – ekologia jest coraz ważniejsza

W firmach do najczęściej stosowanych typów należą wózki widłowe czołowe, a więc modele spalinowe i elektryczne. Coraz większe znaczenie mają jednak działania ekologiczne, dlatego to właśnie pojazdy elektryczne stają się wyjątkowo popularne. Warto zaznaczyć, że te typy widłaków różnią się między sobą rodzajem napędu, a co za tym idzie – ceną oraz zastosowaniem. Wózki widłowe spalinowe są zasilane paliwem lub butlami gazowymi. Właśnie dlatego takie modele nadają się przede wszystkim do pracy w przestrzeni otwartej. W pomieszczeniach zamkniętych mogłyby być niebezpieczne dla pracowników, chyba że obiekt ma odpowiednią wentylację. Spalinowe pojazdy są zazwyczaj tańsze w zakupie od elektrycznych, w dodatku nie potrzebują przerw w pracy (poza czasem na tankowanie). Z kolei wózki widłowe elektryczne nie emitują spalin, są znacznie mniej głośne niż widłaki spalinowe, a dodatkowo charakteryzują się wysoką trwałością i dużymi możliwościami eksploatacji. Modele elektryczne mają niewiele elementów, które mogą się popsuć, dzięki czemu są ekonomiczne pod względem napraw i serwisowania. Wadą wózków elektrycznych jest nieco wyższa cena zakupu. Warto jednak pamiętać o tym, że właśnie tego rodzaju pojazdy umożliwiają pracę w pomieszczeniach zamkniętych i są bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Firmy, które stawiają na ekologię, powinny więc wybrać widłaki elektryczne (nowe lub używane).

Elektryczny wózek widłowy STILL RX 20

Wózki widłowe wysokiego składowania typu reach truck

Wózki widłowe wysokiego składowania zostały zaprojektowane głównie z myślą o pracy w wąskich korytarzach roboczych. Ich największą zaletą jest kompaktowa konstrukcja, a także dobra widoczność dla operatora (siedzi on bokiem na pojeździe). Takie modele sprawdzają się bardzo dobrze w magazynach i halach. Zadaniem korzystającego z nich pracownika jest ściągnięcie konkretnych towarów lub produktów z wysokości kilkunastu metrów. Niektóre wózki wysokiego składowania mają wbudowane kamerki, które pozwalają operatorom na dokładne sprawdzenie lokalizacji danego towaru. Pojazdy reach truck są bardzo powszechne w polskich magazynach, a na ich zakup decydują się nie tylko duże, lecz także średnie i małe przedsiębiorstwa. Wózki widłowe wysokiego składowania przynoszą wiele korzyści, ponieważ są ergonomiczne i umożliwiają jak najlepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Wózek wysokiego składowania

Wózki do kompletacji poziomej i pionowej

Wózki do kompletacji pionowej i poziomej to modele, które umożliwiają skuteczne i efektywne wykonywanie zadań w magazynach. W takim przypadku zadanie operatora polega na pobraniu ładunków z różnych miejsc i połączeniu ich zgodnie z życzeniami klienta. Pojazdy do kompletacji poziomej i pionowej przydają się więc przede wszystkim w magazynach oraz centrach logistyczno-dystrybucyjnych.

Wózki paletowe

Ręczne i elektryczne wózki paletowe to kolejne popularne modele w polskich firmach. Takie pojazdy można spotkać w sklepach wielkopowierzchniowych, magazynach i halach. Paleciaki są bardzo pomocne w trakcie przewożenia różnego rodzaju towarów. Korzystający z nich pracownicy nie muszą nosić produktów ręcznie, dzięki czemu nie są obciążeni fizycznie. Takie pojazdy zmniejszają zmęczenie podwładnych, a dodatkowo przyspieszają pracę i sprawiają, że jest ona efektywniejsza. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem, ręcznymi paleciakami można transportować towary o maksymalnej masie do 450 kilogramów. Właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się elektryczne wózki paletowe, które nie dość, że mogą mieć większy udźwig, to są bezpieczniejsze dla pracowników i środowiska naturalnego. Wózki paletowe to modele, na które nie potrzeba specjalnych uprawnień – wystarczy tylko szkolenie BHP. W sklepach wielkopowierzchniowych wózki paletowe są używane przez prawie wszystkich pracowników, a nie tylko tych, którzy zajmują się transportem towaru. Do zalet paleciaków należy ich niska awaryjność, atrakcyjna cena, a także podniesienie wydajności pracy w firmie. Elektryczne wózki paletowe są bardzo użyteczne, zwłaszcza że ich udźwig wynosi od 2 do 3 ton. Dodatkowo tego typu modele są łatwe w obsłudze i skuteczne, a używanie pojazdu opiera się na przełączaniu dźwigni oraz wahadłowej pracy dyszlem. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w elektryczne paleciaki, które umożliwiają sprawną pracę, mają duży udźwig i są ekologiczne.

Wózek unoszący z platformą
Spodobał Ci się ten artykuł?
Udostępnij