Chociaż coraz większą część polskiego rynku stanowią nowe wózki widłowe, wciąż jednak dominują pojazdy używane. Co zrobić, by zakup wózka „z drugiej ręki” okazał się naprawdę korzystny?

Czynnikiem kluczowym dla decyzji dotyczącej kupna używanego wózka widłowego jest zakładane natężenie jego eksploatacji. Ze względu na naturalne zużycie części, egzemplarze o dużym przebiegu, mogą być bardziej zawodne – szczególnie w przypadku, gdy pojazd będzie intensywnie wykorzystywany w trybie wielozmianowym. Mając w planach zastosowanie urządzeń w tak wymagających warunkach, warto upewnić się, że jesteśmy w stanie trafnie ocenić kondycję wózka i stan techniczny poszczególnych elementów.

Wózek używany na lata

Z punktu widzenia kosztów, komfortu i płynności pracy, kluczowe są czynniki, które zapewniają niską awaryjność pomimo dużego przebiegu. W związku z tym, powinno się wybierać wózki z udokumentowaną historią. Szczególną uwagę należy zwrócić na dotychczasowe renowacje (autoryzowany serwis vs. naprawy garażowe) oraz wykorzystane w nich części (oryginalne vs. zamienniki). Przy zakupie warto również sprawdzić stopień zużycia opon oraz wideł - intensywnie eksploatowany sprzęt nosi zazwyczaj wyraźne i trudne do zamaskowania ślady użytkowania. Pośrednio o kondycji pojazdu świadczy również przebieg, liczba przepracowanych motogodzin oraz to, w jakim środowisku były używane. Wraz z pewnością dotyczącą dobrego stanu i zgodności poszczególnych elementów z zaleceniami producenta, rośnie prawdopodobieństwo płynnego funkcjonowania urządzenia.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE OFERTY