Zakup wózka używanego zazwyczaj podyktowany jest kwestiami ekonomicznymi i potrzebą wypracowania krótkiego czasu zwrotu z inwestycji. Jakie znaczenie w tym kontekście może mieć rodzaj napędu?

Wśród zarejestrowanych przez UDT wózków używanych dominują modele z silnikami spalinowymi. W pewnej mierze wynika to z uwarunkowań historycznych. Przez długie lata pojazdy napędzane Dieslem oraz LPG cieszyły się większą popularnością niż elektryczne. Nie może więc dziwić, że przeważają na rynku wtórnym. Znaczenie może mieć jednak również fakt, że cykl życia wózka akumulatorowego jest zauważalnie dłuższy i właściciele mniej chętnie się z nimi rozstają.

Najbardziej oczywistymi różnicami w przypadku nowych maszyn spalinowych i elektrycznych o podobnym udźwigu są cena oraz koszty eksploatacji. Droższe modele akumulatorowe charakteryzują się niższymi poborami energii, a wraz z wiekiem pojazdu dysproporcje w tym zakresie tylko rosną. Wynika to z faktu, że silniki się zużywają, a ich naprawa jest kosztowna. W przypadku baterii natomiast - wymienia się ją lub regeneruje co kilka lat. Utrzymanie układu napędowego pojazdu elektrycznego w dobrym stanie nie nastręcza więc większych problemów ani kosztów.

Wydaje się więc, że decydując się na wózek używany, warto wybrać model z akumulatorem. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść wózków zasilanych z baterii jest to, że ze względu na postęp technologiczny mający miejsce w ostatnich latach osiągami dorównują one maszynom spalinowym. Rośnie więc szansa znalezienia na rynku wtórnym pojazdu odpowiadającego specyfice konkretnego przedsiębiorstwa.

ZOBACZ WSZYSTKIE OFERTY