Pojazdy używane od lat stanowią bardzo istotną część polskiego rynku wózków widłowych. I choć stopniowo rośnie udział nowych egzemplarzy, to pojazdy z drugiej ręki wciąż dominują. Powodów jest przynajmniej kilka.

Analiza trendów w sprzedaży używanych wózków widłowych w Polsce

Z danych zebranych przez Oferteo wynika, że w ostatnich dwóch latach na wózki z drugiej ręki zdecydowało się 62,2% przedsiębiorców rozbudowujących swoją flotę. Niemal dwukrotnie mniej ankietowanych (33,4%) wybrało nowe maszyny. Nieco inne wyliczenia przedstawiono w raporcie Widlak List 2016. Wedle tych danych, w 2015 roku po raz pierwszy liczba rejestrowanych przez UDT nowych wózków widłowych była nieco wyższa niż tych z drugiej ręki. Przewaga ta wyniosła niemal 5%. We wszystkich poprzednich latach sytuacja była jednak dokładnie odwrotna, a przewaga wózków używanych była istotnie większa i wynosiła od kilkunastu do nawet 30%.

Fenomen używanych wózków widłowych – z czego wynika?

Wysokie od lat zainteresowanie używanymi wózkami widłowymi wynika z kilku czynników, z których najistotniejszym jest z pewnością aspekt finansowy. Jak wynika z rynkowych statystyk, różnice kosztów mogą sięgać nawet połowy ceny wyjściowej nowego egzemplarza. Kolejną determinantą popularności wózków z drugiej ręki jest „ucywilizowanie” rynku, na którym dziś brak już miejsca dla pojazdów z niesprawdzonego źródła oraz bez udokumentowanej historii użytkowania. Co więcej, wielu producentów i autoryzowanych dealerów odnawia używane wózki odbierane w ramach rozliczenia z klientami i dzięki profesjonalnej renowacji daje im następne życie. Dotyczyć to może w zasadzie wszystkich typów wózków widłowych: czołowych elektrycznych i spalinowych, unoszących, podnośnikowych czy wózków wysokiego składowania (tzw. reach trucków).

Używany wózek widłowy – kiedy się zdecydować?

Zdaniem ekspertów, używany egzemplarz jest szczególnie dobrym wyborem, gdy pojazd nie będzie eksploatowany zbyt intensywnie. Decydując się na wózek z drugiej ręki warto wziąć pod uwagę także dostępność części zamiennych. Przy zastosowaniu się do tych zaleceń i wyborze urządzenia dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstwa, może ono służyć przez długie lata.

 

ZOBACZ WSZYSTKIE OFERTY